O dorosłych dzieciach alkoholików

Z chorobą alkoholową wiąże się jedna poważna sprawa, przez którą można mówić, że od alkoholu uzależniony jest nie tylko alkoholik ale również jego najbliższe otoczenie, czyli rodzina. Mówimy wtedy o współuzależnieniu. Socjologowie już dawno przyznali, że alkoholizm wpływa na całe życie rodzinne i to w bardzo negatywny sposób i nie ma sensu z tym faktem szczególnie dyskutować. Jest wiele różnych typów współuzależnienia z osobą pijącą i nadużywającą alkoholu, a ostatnio bardzo często mówi się o czymś takim, jak DDA.

Co oznacza ten termin?

Jest to skrót od słów dorosłe dzieci alkoholików. Badania nad tym zjawiskiem na Zachodzie prowadzone są już od lat osiemdziesiątych i dotarły już również do Polski.

Dorosłe dzieci alkoholików (czasem same mają problemy z nadużywaniem alkoholu, ale nie jest to wyznacznik tego syndromu) starają się leczyć tymi samymi metodami, jakimi leczony jest alkoholizm jako taki. Dlatego też zakładają stowarzyszenia, a przede wszystkim organizują sobie różnego rodzaju mitingi, jak też stosują metodę dwunastu kroków, rzecz jasna odpowiednio zmodyfikowaną.

Na swoim blogu wielokrotnie poruszę jeszcze zagadnienie dorosłych dzieci alkoholików, ponieważ jest ono dość specyficzne. Zapraszam już teraz do lektury.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s